۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل تشریفات
صفحه اصلی
اصفهان، نگين فيروزه اي معماري جهان


.


اصفهان، دومين شهر پهناور ايران پس از تهران و سومين شهر پرجمعيت ايران پس از تهران و مشهد است. اين شهر در ميان سال‌هاي 1050 تا 1722 ميلادي به ويژه در قرن شانزدهم ميلادي در ميان حكومت صفويان هنگامي كه براي دومين بار (پس از دوران سلجوقيان) پايتخت ايران شد، رونق فراواني گرفت. بناهاي تاريخي متعددي در شهر وجود دارد كه تعدادي از آن‌ها به عنوان ميراث تاريخي در يونسكو به ثبت رسيده‌اند. اصفهان در سال 2006 به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام و در سال 1388 به عنوان پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي انتخاب شد.

اصفهان را مي توان يكي از معروف ترين مناطق ايران در جهان دانست كه قرن هاست به نصف جهان شهره است. وجود بيش از شش هزار اثر تاريخي در استان اصفهان سبب شده لقب نصف جهان برازنده اين خطه ارزشمند از سرزمين ايران باشد. اصفهان آميزه اي از ميراث فرهنگي باشكوه و طبيعت زيباست كه پيشينه اي به قدمت تاريخ تمدن و فرهنگ ايران دارد. آثار متعدد و با ارزشي كه از دوره هاي مختلف تاريخي در شهرهاي مختلف اين منطقه برجاي مانده، اصفهان را به موزه اي هنري، تاريخي و طبيعي تبديل كرده كه بازديد از آن در ليست آرزوهاي گردشگران ايران و جهان قرار دارد.

 يادگارهاي باارزش منطقه كه از دوره هاي مختلف تاريخي به جاي مانده، حاصل موجوديت تاريخي ناحيه اي است كه قدمت آن به هزاره سوم پيش از ميلاد مي رسد. وجود تپه هاي باستاني و در راس آن ها تپه هاي تاريخي سيلك گواه اين مطلب است. قدمت طولاني و معماري ارزشمند بناهاي تاريخي اصفهان سبب شده كه برخي از آثار تاريخي منطقه مانند: ميدان بزرگ نقش جهان در فهرست آثار ثبت شده، سازمان ملي يونسكو قرارگيرند.

مسجدهاي قديمي با ارزش هاي تاريخي و معماري بالا بيش ترين آثار استان اصفهان را تشكيل مي دهند كه در شهرستان هاي مختلف استان پراكنده شده اند. مسجد شيخ لطف الله يكي از زيباترين آثار تاريخي اصفهان است كه هر تماشا كننده اي را خيره و به اظهار تحسين و اعجاب وا مي دارد .مسجد جامع اصفهان مجموعه اي از ساختمانها و آثار هنري دوره هاي بعد از اسلام است كه يادگارهايي از افراد متعدد را در بر دارد و بخشي از تحولات معماري دوره هاي اسلامي تاريخ ايران را در مدت هزار سال نشان مي دهد. محراب الجايتو كه در اين مسجد قرار گرفته يكي از شاهكارهاي هنر گچ بري به شمار مي آيد.
اوژن فلاندن سياح و نقاش فرانسوي؛ مسجد بابا سوخته اصفهان را گوهري گران بها در هنر معماري ايران توصيف كرده است. مسجد امام از لحاظ عظمت، جنبه معماري و تزيينات، مهم ترين مسجد دوره صفويه است كه در شهر اصفهان واقع شده است. مسجد جامع اردستان از كهن ترين مساجد ايران به شمار مي آيد كه بناي اوليه آن، مربوط به قرون اوليه اسلامي است. مسجد جامع زواره در 15 كيلومتري شمال خاوري اردستان اولين مسجد چهار ايواني ايران است كه در دوره سلجوقي ساخته شده و مسجد جامع گلپايگان نيز از آثار با ارزش دوره سلجوقي است.

مراكز عبادي غير اسلامي چون آتشكده ها و كليساها نيز از جاذبه هاي تاريخي استان اصفهان به شمار مي آيند. كليساي هاكوپ اولين كليسايي است كه ارامنه در جلفاي اصفهان بنا كرده اند ولي مشهور ترين كليساي تاريخي جلفا از نظر معماري و تزيينات نقاشي، كليساي سن سور است كه به كليساي وانك شهره است و در سال 1065 ميلادي بنا شده است. مهم ترين كليساي تاريخي جلفا از دوره شاه عباس اول نيز كليساي مشهور بيت اللحم است كه در ميدان جلفا و در مجاورت كليساي مريم واقع شده است. آتشگاه كوه سنگي كهن ترين ميراث پيشينه اصفهان است كه هم اكنون بقاياي بناي آن در كوه سنگي درارتفاع 1680 تر واقع شده است. شايد بتوان قديمي ترين مركز اجتماعي انسانها در منطقه را حول و حوش اين كوه سنگي جستجو كرد. آتشكده باستاني نياسر نيز بر فراز صخره بلندى به نام تالار نياسر در كنار چشمه آبي برپاست و از اهميت زيادي برخوردار است.

 كاخ هاي تاريخي با معماري هاي كم نظير از ديگر ديدني هاي استان اصفهان هستند. كاخ چهلستون از جمله بناهايي است كه اصفهان ملقب به نصف جهان بخش مهمي از شهرت خود را مديون آن است و عمارت تاريخي هشت بهشت نمونه اي از كاخ هاي محل سكونت آخرين سلاطين دوره صفوي است. كاخ عالي قاپو نمونه منحصر به فرد و يكي از عجايب معماري كاخهاي عهد صفوي است.

تاریخ به روز رسانی: 1394/04/21
تعداد بازدید: 1428
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal