۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل تشریفات
صفحه اصلی
تاريخچه اصفهان

 اصفهان از معدود مراكز باستان شناسي ارزشمند جهاني و بسياري از آثار باستاني آن در ليست آثار تاريخي به ثبت رسيده است. اگر از تاريخ اين شهر سخن به ميان آيد سرگذشت آن تا اعماق اساطير و افسانه ها ريشه دارد. اهميت اصفهان به اندازه اي است كه در اكثر دائره المعارفهاي بزرگ جهان مدخلي به آن اختصاص يافته و سفرنامه هايي از محاسن و شكوه ظاهري و باطني آن از پژوهندگاني چون تاورنيه، شاردن و ... به نگارش درآمده و مظاهر تمدن آن همانند سبك معماري, مكتب فلسفي و منهج فقهي آن چشمگير است.

در دوران عيلاميان شعبه اي از مادها به سوي اصفهان رهسپار شدند و با توجه به اين كه اصفهان تحت تسلط عيلاميان قرار داشت از پيشرفت آنها جلوگيري به عمل آمد. در اين دوران جاده تجارتي كه خليج فارس را به ناحيه اصفهان مربوط مي ساخت به اين شهر اهميت خاصي مي بخشيد.

 در عهد اشكانيان اصفهان مركز و پايتخت ايالت‌ پهناوري‌ بود كه‌ تحت فرمان حكمرانان اشكاني‌‌قرار داشت‌‌. در زمان ساسانيان اصفهان محل سكونت‌ و قلمرو (اسپوهران) يا اعضاي هفت ‌خانواده‌ بزرگ‌ ايراني‌ كه‌ مناصب‌ مهم و اصلي سلطنتي را در اختيار داشتند بود. هم‌ چنين در ‌اين‌ زمان اصفهان يك‌ مركز نظامي‌ و بسيار مستحكم بود. بعد از اسلام, اصفهان همچون ديگر شهرهاي ايران تا اوايل‌ ‌قرن چهارم‌ تحت سلطه‌‌ اعراب بود تنها خليفه منصور آنجا را مورد توجه‌ قرار مي‌‌داد. در ‌زمان ملكشاه سلجوقي‌ اصفهان بار ديگر به‌ عنوان پايتخت برگزيده شد و عصر طلايي‌ ديگري را آغاز ‌نمود. در اين‌ هنگام اصفهان يكي از آبادترين‌ و مهمترين‌ شهرهاي جهان به‌ شمار مي‌‌آمد. اين‌ ‌شهر در سال 639 ه‌0ق‌0 به‌ تصرف مغولها درآمد و آنان مردم‌ را قتل عام كردند.

 پس‌ از ‌حملات مغولها و تيمور اصفهان به‌ علت موقعيت جغرافيايي‌ مناسبش دوباره‌ سامان گرفت‌ ‌مخصوصا در زمان صفويان كه‌ به‌ طور قابل‌ ملاحظه ‌‌اي توسعه يافت‌‌. اصفهان در سال 1000ه‌. ‌ق‌. پس‌ از اينكه توسط‌ شاه عباس به‌ عنوان پايتخت انتخاب شد به‌ اوج‌ رونق‌ خود رسيد. ‌انقراض سلسله صفويان توسط‌ محمود افغان و تصرف اصفهان پس‌ از 6 ماه محاصره دوره‌ ‌انحطاطي را براي اين‌ شهر باعث‌ شد. در زمان افشاريه‌ و زنديه‌ دوباره‌ رونق‌ يافت‌ اما در ‌عصر قاجار به‌ دنبال انتخاب تهران به‌ عنوان پايتخت, اصفهان با ديگر روبه‌ زوال رفت‌. ‌اصفهان با توجه‌ به‌ شرايط‌ جغرافيايي‌ و تاريخي در زمان پهلوي مورد توجه‌ قرارگرفت‌‌ وكوششهايي‌ جهت تعمير و بازسازي‌ بناهاي تاريخي اش به‌ عمل آمد.

 با افزايش سريع جمعيت و حاكميت زندگي ماشيني، شهر اصفهان هم گام با ديگر تحولات سياسي و اجتماعي چنان تغيير كرده است كه به درستي مي توان گفت كه اصفهاني كه حتي در بيست سال پيش توصيف مي شد با اصفهان امروز از بسياري جهات متفاوت است. امروزه‌ اصفهان يكي ‌از مهمترين‌ مراكز سياحتي ايران و جهان به‌ شمار مي‌ رود.

تاریخ به روز رسانی: 1394/04/21
تعداد بازدید: 1372
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal