۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل تشریفات
صفحه اصلی
فارسي

تالار تاريخي اشرف

پيوندگاه جلوه هاي زيباي زمين وآسمان

عمارت تالار تاريخي اشرف يكي از زيباترين بناهاي به جا مانده از دوره صفويه در اصفهان است كه در مجموعه دولتخانه صفوي و در مجاور باغ موزه چهلستون، كاخ عالي قاپو و در قسمت جنوبي عمارت ركيب خانه قرار دارد. اين عمارت باشكوه هم درنماي بيروني و هم در نماي اندروني داراي تزئيناتي زيبا و منحصر به فرد است. در نماي بيروني عمارت تركيبي از آجر وكاشي(به سبك معقلي) به زيباترين شكل ممكن، بنايي چشم نواز و روح نواز را جلوه گر ميسازد. در قسمت داخلي، اين بنا داراي تالاري بزرگ در ميانه ي عمارت با اتاقهايي جنبي است.

تالار اصلي داراي سقف قوسي بلند (چون بلنــداي آسمان) با تزئينـات عالي گچبــري، كاربندي(مقرنس كاري) و قطاربندي هايي با پوشش ورق طلا و نقاشيهاي رنگين و لاجوردي زيباست كه در هيچ كدام از بناهاي دوره صفوي همانند ندارد. در اوج سقف تالار، شمسه اي گردان با 24 شعاع زرين چشم انسان را به خود معطوف مي دارد و به نوعي فلسفه ي وحدت در عين كثرت و كثرت در عين وحدت را در ذهن تداعي مي نمايد.

نقاشيهاي ديوارهاي طاقچه هاي بالاي ضلع شرقي و ضلع غربي تالار اصلي در گذر زمان رنگ باخته اند. شايد بتوان رمز و راز اين نقوش بي بديل را در تصوير گچبري تالار اصلي به ديوار بزرگ روبرو ديد كه جلوه اي از شب معراج حضرت پيامبر اسلام (ص) نقش شده است. در بالا و پايين اين صحنه ابياتي از مثنـوي 78 بيتي نظـامي گنجوي در منظومه هفت پيكر (بهرام نامه) در وصـف معراج حضرت محمد (ص) آمده است. اصل اين نقاشي متعلق به سلطان محمد نقاش و نگارگر مشهور دوره شاه طهماسب صفوي است كه هم اكنون در يكي از موزه هاي معروف دنيا در انگلستان نگهداري مي شود . تالار تاريخي اشرف در دوره صفوي همچون ساير عمارتهاي دولتي محل ميزباني از ميهمانان عاليرتبه خارجي بوده است. اين عمارت بي نظير در دوران قاجار يكي از روزگاران تلخ خود را سپري كرده است ، در زمان ظل السلطان خانه ابوالفتح خان صارم الدوله (فرمانده نظاميان اصفهان) بـود و به دستور ظل السلطان هفتـه اي سـه روز نظاميـان در اين تـالار گرد هم مي آمدند و درباره فنـون نظـامي گفت و گو مي كردند. سپس در دوران جنگ جهاني اول، تالار اشرف ابتدا انبار علوفه شد و بعد به سربازخانه تبديل و يكي از واحدهاي نظامي روسي به همراه دستگاههاي بزرگ ويژه نواختن مارش نظامي در آن مستقر شد كه آسيبهاي مهمي به بنا وارد آورد.

اين تالار در دوران پهلوي اول براي مدتي به اداره صحيه و سجل احوال تبديل شد و پس از آن به دنبال مرمت هاي اساسي كه در بنا صورت گرفت در سال 1309 خورشيدي محل اداره معارف اصفهان شد و تالار مركزي آن محل اجراي سخنراني شد.

در سال 1347 خورشيدي به دفتر اداره فرهنگ و هنر اصفهان تبديل شد و در سالهاي پيش از انقلاب مدتي در اختيـار اداره آموزش و پرورش قرار گرفت. پس از انقلاب مجددا به مرمت و بازسازي قسمتهاي عمده اي از ساختمان اهتمام شد.

در سال 1382 به پيشنهاد اين اداره كل و موافقت استاندار وقت ، اداره كل تشريفات به اين ساختمان منتقل و بازسازي، مرمت و تجهيز تالار به صورت جدي و با همكاري اداره كل ميراث فرهنگي وقت آغاز شد و به مدت 2 سال مرمت، مقاوم سازي، بهسازي و تجهيز تالار انجام و در اين مدت كليه ملاقاتها، ديدارها و نشستهاي استاندار با هياتها و مقامهاي ميهمان خارجي اصفهان در اين تالار برگزار شد.

هدف عمده از بازسازي تالار، تبديل آن به موزه هنر و معماري و مكاني شايسته و آبرومند براي معرفي هويت غني و نبوغ و خلاقيت هنرمندان اصفهاني است. 

هم اكنون اين تالار موزه ي زيبا به عنوان ويترين هنر و معماري اصفهان و محل برگزاري ملاقاتها و جلسات مديريت عالي استان با ميهمانان برجسته داخلي و خارجي مي باشد و بازديد افراد متخصص در رشته هاي مرتبط با معماري، هنر وگردشگري و با درخواست قبلي و در صورت عدم تداخل با برنامه هاي اداره كل امكانپذير است.

از سال 1391 هجري شمسي بازسازي مجدد و احياء گچبريها و تزئينات نقاشي اتاقهاي جنبي تالار و نيز تالار اصلي با تخصيص بودجه از طرف استاندار وقت و با همكاري ميراث فرهنگي و با دعوت از استادكاران برجسته و طراز اول آغاز و از مهرماه سال 1392 وبا حضور جناب آقـاي دكتر زرگرپور به عنوان استاندار و توجه و حمايت ويژه ايشان به امر بازسازي و احياء تالار تاريخي اشرف، با جديت دنبال و هم اكنون نيز ادامه دارد.

با اميد اينكه بتوان به فضل الهي در احياي مجدد اين تالار تاريخي منحصر به فرد و گوهر تابان عصر صفوي بيش از پيش تلاش نمود.  

تاریخ به روز رسانی: 1394/03/21
تعداد بازدید: 1734
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal